Decyzja o wyborze Polski i Ukrainy jako gospodarzy Mistrzostw Europy 2012 w piłce nożnej, prawie że natychmiast dała początek wielkim przygotowaniom. Zarówno dla Polski, jak i Ukrainy była to świetna okazja na zaprezentowanie się z dobrej strony i zapisanie się w historii piłki nożnej. Oznacza również zobowiązania i spełnienie standardów UEFA w postaci dostosowanych do wymagań stadionów i infrastruktury, bezpiecznej dla kibiców. Polska i Ukraina łącznie miały przygotować na rozgrywki 8 stadionów, czyli po połowie na każdy kraj. Na Ukrainie miały odbyć się mecze w następujących miastach: Lwowie, Charkowie, Doniecku i Kijowie. W Polsce odbyć się miał mecz otwarcia, a w ukraińskiej stolicy mecz finałowy Euro 2012.
Arena Lwów
Stadion we Lwowie był jednym z tych powstałych specjalnie na potrzeby zorganizowanie europejskich mistrzostw. Jego budowa rozpoczęła się późną jesienią 2018 roku, a zakończyła się rok później niż według pierwotnego planu, czyli w 2011. Pojemność trybun na tym stadionie była dużo mniejsza od tych za polską granicą, gdyż wynosiła niecałe 35 tysięcy, czyli najmniej spośród wszystkich stadionów na Euro 2012. Na obiekcie odbyły się 3 mecze fazy grupowej, z udziałem reprezentacji Niemiec, Danii i Portugalii.
Stadion Metalist w Charkowie
Metalist to wielofunkcyjny stadion olimpijski zlokalizowany w Charkowie, którego modernizacja dokonana była najsprawniej, gdyż prace trwały jedynie od 2008 do 2009 roku. Historia obiektu sięga lat 20 XX wieku, kiedy to stadion nazywany „Traktor’ pełnił funkcję obiektu przyzakładowego dla ówczesnej fabryki traktorów. Obecnie nowoczesny już stadion jest w stanie pomieścić prawie 39 tysięcy kibiców. Na jego trybunach kibice podczas Mistrzostw Europy w 2012 mogli podziwiać umiejętności piłkarskie zawodników reprezentacji Holandii, Danii, Portugalii i Niemiec z grupy B.
Donbas Arena w Doniecku
Stadion w Doniecku to wysokiej klasy obiekt sportowy posiadający klasę ELITE, czyli spełniający najwyższe standardy UEFA. Budowany był w latach 2006-2009 pierwotnie nie z myślą o organizacji mistrzostw piłkarskich, lecz jako samodzielny obiekt dla klubu piłkarskiego z Doniecka – Szachtar Donieck. Stadion Donbas Arena jest w stanie pomieścić ok. 51 i pół tysiąca kibiców, co uczyniło go 2 największym ukraińskim stadionem ówczesnych rozgrywek oraz 3 największym podczas Euro 2012. Rozegrane zostały na nim mecze grupy D, reprezentacji Ukrainy, Francji i Anglii, a także ćwierćfinał pomiędzy Hiszpanią a Francją oraz półfinał między Portugalią a Hiszpanią. Aktualnie jest wyłączony z użytkowania z powodu uszkodzeń powstałych podczas działań wojennych na Ukrainie.
Stadion Olimpijski w Kijowie
Kijowski stadion olimpijski to najbardziej nowoczesny kompleks sportowy na Ukrainie, a także największy pod względem pojemności trybun obiekt Euro 2012 (ok. 70 tysiące miejsc). Jego początki sięgają roku 1923, kiedy to stadion nazywany był Czerwonym Stadionem. W późniejszym okresie powojennym był wielokrotnie modernizowany przez Związek Radziecki, co sprawia, że był najbardziej okazałym obiektem sportowym w tamtejszym kraju. Kolejna gruntowną modernizację przeszedł właśnie specjalnie z okazji europejskiego turnieju, kiedy to m.in. zbudowano nowoczesny, częściowo przeszklony dach, przebudowano trybunę, zainstalowano oświetlenie. Podczas Euro 2012 na kijowskim stadionie odbyły się mecze fazy grupowej z udziałem Ukrainy, Szwecji, Anglii i Francji, ćwierćfinał pomiędzy reprezentacją Anglii i Włoch, a także finał o najważniejsze w turnieju trofeum między Hiszpanią i Włochami.