Moment wyboru gospodarza finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej, zaplanowanych na rok 2012 był pamiętny dla większości Polaków. 5 lat przed pierwszym meczem Euro 2012, czyli w 2007 roku spośród kandydatów na zorganizowanie turnieju mistrzostw piłkarskich wybrano właśnie Polskę i Ukrainę, które zgłosiły się razem. Bycie gospodarzem tak ważnych rozgrywek to zawsze prestiż i zaszczyt, ale również wiąże się w ogromną odpowiedzialnością i zapewnieniem odpowiednich warunków do ich zorganizowania w postaci infrastruktury i stadionów. Od tego momentu zaczęła się budowa i modernizacja obecnych stadionów, tak, aby możliwie, jak najlepiej przygotować je na finały mistrzostw Euro 2012. Stadionów wybrano łącznie 8, po połowie dla Polski i Ukrainy. Mecze w Polsce odbywać miały się na stadionach, w 4 miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Oprócz samych stadionów budowane były miejskie strefy kibice znajdujące się na otwartej przestrzeni w wielu miastach.
INEA Stadion w Poznaniu
Stadion Miejski w Poznaniu został oddany do użytku najwcześniej spośród wszystkich obiektów przygotowanych na Euro 2012 w Polsce, bo już na dwa lata przed rozpoczęciem turnieju. Sytuację ułatwił fakt, iż stadion przechodził już w przeszłości kilka prac modernizacyjnych, np. budowę czwartej trybuny, które były związane nie tyle z przygotowaniami na europejskie mistrzostwa, ile udogodnieniem dla kibiców przybywających tłumnie na mecze Lecha Poznań. Stadion zlokalizowany na ulicy Bułgarskiej w Poznaniu jest jednym z najlepszych tego typu obiektów w Polsce, gdyż spełnia najwyższe standardy UEFA, dzięki jakości obsługi oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Obiekt jest w stanie pomieścić całkowicie około 43 tysiące widzów, na 4 trybunach. Na stadionie tym rozegrano łącznie 3 mecze fazy grupowej, z udziałem reprezentacji Chorwacji, Irlandii i Włoch.
PGE Arena Gdańsk
Aktualnie już Stadion Energa zlokalizowany w Gdańsku to obiekt na którym na co dzień odbywają się rozgrywki klubowe Lechii Gdańsk. Gruntowa modernizacja stadionu, trwająca 3 lata, została wreszcie ukończona w 2011 roku, obejmowała m.in. przygotowanie gruntu, rozbudowę dotychczasowych trybun, ułożenie siedzisk, położenie murawy, utworzenie konstrukcji zabudowy. Podczas lat budowy i modernizacji obiekt przeszedł spektakularną metamorfozę. Stadion w Gdańsku na swoich trybunach jest w stanie pomieścić nawet do 44 tysięcy widzów. Ostatecznie podczas Mistrzostw Europy odbyły się tu 3 mecze fazy grupowej z udziałem drużyn z Hiszpanii, Chorwacji, Irlandii i Włoch, a także jeden mecz ćwierćfinałowy pomiędzy Niemcami a Grecją.
Stadion we Wrocławiu
Wrocławski stadion do użytku został oddany w 2011 roku. Jego prace obejmowały m.in. budowę konstrukcji żelbetowej, dachu, instalacji, wykonanie podkładu pod murawę, wykończenie stadionu wewnątrz. Na zewnątrz, obok obiektu zbudowano również parking wielopoziomowy. Stadion we Wrocławiu jest w stanie pomieścić około 44 tysiące kibiców, co jest ilością porównywalną do wcześniejszych omawianych obiektów. W 2012 roku, podczas organizowanych mistrzostw mieszkańcy Wrocławia mogli bezpośrednio z trybun oglądać mecze drużyn z grupy A, czyli Polski, Rosji, Grecji i Czech.
Stadion Narodowy w Warszawie
Budowa stadionu w Warszawie była najbardziej oczekiwaną inwestycją z okazji przygotowań w ramach Euro 2012. Obiekt był budowany bowiem od absolutnych podstaw od 2008 roku, a oddany został do użytku tuż przed samymi mistrzostwami, na początku 2012 roku. Zarówno fasada, jak i krzesełka na trybunach stadionu wykonane w kolorze białym i czerwonym wyraźnie nawiązują do polskich barw narodowych. Trybuny: dolna i górna zostały wykonane na planie pierścienia i są w stanie łącznie pomieścić nawet aż ok. 58 tysięcy widzów. Na stadionie tym odbyło się najwięcej spotkań: mecze fazy grupowej, w tym mecz otwarcia pomiędzy Polską a Grecją, ćwierćfinał między drużyną Czech a Portugalii, a także półfinał pomiędzy Niemcami a Włochami.