post-image

Najwięksi zwycięzcy i przegrani podczas Euro 2012

Euro 2012 - Informacje

Euro 2012 stanowiło największą dotychczasową imprezę sportową, która została zorganizowana w Polsce. Polska wraz z Ukrainą zdecydowały się na organizację wielkiego europejskiego turnieju, który na długo zapadnie nam w pamięci wspólnie. Podczas tych Mistrzostw 16 europejskich reprezentacji walczyło o tytuł Mistrza Europy między innymi na stadionach w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku oraz Warszawie. Co teraz, po 8 latach pamiętamy z tego turnieju? Przede wszystkim ogromne emocje towarzyszące temu piłkarskiemu świętu. To właśnie to wydarzenie spiło ze sobą wszystkich kibiców w Polsce, którzy na samochodach tłumnie wieszali biało-czerwone flagi. Duże emocje związane były z samą drużyną Polski, która na własnym terenie miała dowieść swojej wartości w najsłabszej z wylosowanych grup. Kto jednak okazał się największym wygranym a kto przegranym Mistrzostw Europy w 2012 roku?

Najwięksi przegrani Euro 2012

Polska

     Bez względu na turniej, w gospodarzach zawsze pokładane są bardzo duże nadzieje bez względu na to, czy drużyna jest utytułowana, czy nie. Na przestrzeni dziesiątek lat możemy mnożyć przykłady piłkarskich średniaków, którzy na swoim boisku doszli do bardzo wysokich szczebli turnieju. Doskonałym przykładem może być Korea Południowa, która w 2002 roku doszła aż do półfinału mundialu. Nie da się ukryć, że w stosunku do Polski oczekiwano równie dobrego wyniku. Tym większy apetyt na zwycięstwo spowodowało losowanie grup i wyjątkowo szczęśliwy dla nas traf, który umożliwił nam grę z Rosją, Czechami oraz Grecją. Pierwsze dwa mecze reprezentacji Polski zakończyły się jednobramkowymi remisami, a ostatni mecz z Czechami miał zadecydować o tym, czy Polska przejdzie dalej. Jak się okazało, reprezentacja prowadzona przez Franciszka Smudę nie dała rady Czechom i już na etapie rozgrywek grupowych pożegnała się z turniejem, który sama organizowała. 

Holandia 

     W kategorii przegranych warto wspomnieć również o reprezentacji Holandii, która przecież zawsze była znana z doskonałych występów podczas wielkich piłkarskich turniejów. Reprezentacja Holandii jednak nie miała w losowaniu przeciwników takiego szczęścia jak Polska i trafiła na potęgi w postaci Niemiec, Portugalii i odrobinę słabszej jednak wciąż stabilnej reprezentacji Danii. Jak okazało się po pierwszym meczu, nawet Dania, wcześniej skazywana na absolutną porażkę poradziła sobie z reprezentacją Holandii, wygrywając jednobramkową przewagą. Kolejne mecze z Niemcami i Portugalią stanowiło tylko formalność, w której Holendrzy nie zdobyli nawet jednego punktu. 

Wygrani 

Hiszpania

     Zdecydowanie największym wygranym Euro 2012 była Hiszpania, która 2 lata wcześniej zdobyła Mistrzostwo Świata. Od samego początku to właśnie Hiszpania była absolutnym faworytem tego turnieju i potwierdzała to podczas każdego meczu. W wielkim finale spotkanie z potężnymi Włochami również zakończyło się zdecydowaną wygraną aż 4 do 0. Wielka Hiszpania, będąca wtedy na absolutnym szczycie mogła pochwalić się jednoczesnym triumfem w Mistrzostwach Europy oraz Świata.