post-image

Gospodarze EURO 2020

EURO 2020

Gospodarze EURO 2020

Odbywające się w tym roku Mistrzostwa Europy to bez wątpienia turniej wyjątkowy – sytuacja pandemiczna na świecie zmusiła UEFA do przełożenia czempionatu na rok 2021, co powoduje, że po raz pierwszy przerwa między jednym a drugim turniejem trwała dłużej niż cztery lata. Żeby tego było mało – nigdy w historii nie zdarzyło się, by miano gospodarza EURO przysługiwało więcej niż dwóm państwom. W tym roku jest ich aż 11, co stanowi niezwykle trudne z logistycznego punktu widzenia przedsięwzięcie. Gdzie zostanie rozegrane EURO 2020? Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: https://sport.betfan.pl/euro-2020-stadiony/

Anglia, Włochy, Niemcy, Rosja, Hiszpania, Azerbejdżan, Węgry, Rumunia, Holandia, Szkocja, Dania – to właśnie w tych krajach już za kilka dni rozpocznie się rywalizacja o miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu. Rywalizacja nietypowa, bo o ile dla większości wymienionych krajów oznacza rozgrywanie spotkań przed własną publicznością, tak dla innych – w tym Polaków – powoduje konieczność długich podróży, mogących mieć wpływ na samopoczucie i formę poszczególnych zawodników. Na jakich jednak stadionach piłkarze będą walczyli o zwycięstwo?

Parken Stadium, Kopenhaga 

Najmniejszy z obiektów, na którym odbędą się trzy spotkania rozgrywane w ramach grupy B (wszystkie z udziałem Duńczyków.), a także jednego meczu 1/8 finału. Na co dzień pomieści 38 tysięcy kibiców, choć przez sytuację pandemiczną ich liczba zostanie ograniczona – zmagania piłkarzy będzie obserwować ponad 10 tysięcy piłkarskich sympatyków.

Hampden Park, Glasgow 

Szkocki stadion narodowy będzie świadkiem zmagań reprezentacji występujących w grupie D, a także jednego meczu 1/8 finału. Mieszący 50 tysięcy kibiców obiekt zostanie w trakcie UERO 2020 zapełniony w 25 procentach, co przekłada się na ponad 12 tysięcy widzów.

Johan Cruyff Arena, Amsterdam

Nazwany na cześć wybitnego piłkarza stadion będzie gospodarzem meczów rozgrywanych przez Holendrów w ramach grupy C, a także jednego meczu następnej fazy. Oczekiwana frekwencja wynosić ma co najmniej 12 tysięcy kibiców.

Arena Națională, Bukareszt  

Jedno z dwóch miast-gospodarzy, na którym swoich spotkań nie będzie rozgrywać gospodarz – Rumunia nie zakwalifikowała się bowiem do turnieju. Swoje mecze będą rozgrywać na nim reprezentacje znajduje się w grupie C, a na trybunach zasiądzie co najmniej 25 procent publiczności.

La Cartuja, Sevilla 

Choć początkowo miastem-gospodarzem tegorocznego czempionatu miało być Bilbao, UEFA przeniosła rozgrywki do Sevilii, gdzie na trybuny dopuszczonych zostanie niemal 20 tysięcy kibiców. Jeden z meczów na La Cartuja rozegra reprezentacja Polski

PuskásAréna, Budapeszt

Arena na swój sposób wyjątkowa, bowiem będzie mogła pomieścić pełną, liczącą ponad 67 tysięcy widownię. Zostanie na nim rozegrany m. in. mecz Francuzów z Portugalią

Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

Drugi ze stadionów, na którym swoje mecze rozgrywać będzie reprezentacja Polski (mimo, że Sevillę i Petersburg dzieli prawie 4.5 tysiąca kilometrów!). Na stadionie zasiądzie co najmniej połowa widowni, czyli ponad 30 tysięcy kibiców. Będzie również świadkiem jednego z meczów ćwierćfinałowych.

Olympic Stadium, Baku 

Drugi gospodarz, który jednak nie posiada własnego reprezentanta w trakcie EURO 2020. Gościć będzie spotkania Turcji, Szwajcarii oraz Walii – i to właśnie kibice tylko tych reprezentacji wpuszczeni zostaną na stadion, który będzie mógł zostać wypełniony w co najmniej 50 procentach.

Allianz Arena, Monachium 

Jeden z trzech największych stadionów turnieju, na którym rozegrany zostanie jeden z ćwierćfinałów, ale ze względu na restrykcje pomieści jedynie ok. 14.5 tysiąca kibiców.

Stadio Olimpico, Rzym 

Stadion, na którym zostanie rozegrany mecz otwarcia turnieju pomiędzy Włochami i Turcją – będzie mógł zostać zapełniony w ok. 25 procentach. Oprócz zmagań grupowych, będzie również świadkiem jednego z ćwierćfinałów

Wembley Stadium, Londyn 

Największa z aren tegorocznych zmagań na Starym Kontynencie, gospodarz spotkań Anglików, meczów półfinałowych i wielkiego finału, który odbędzie się 11 lipca. Choć w fazie grupowej będzie mogło zasiąść na nim nieco ponad 20 tysięcy kibiców, niewykluczone, że ograniczenia zostaną zmniejszone wraz z następnymi fazami czempionatu.